Wywiad z MERRY + wiadomość

Asian Music Polska miało okazję porozmawiać z MERRY na temat ich najnowszego singla „Happy Life” oraz jego przesłania, ostatniej trasy koncertowej „Greateful Year 2015” i planów związanych z przyszłoroczną piętnastą rocznicą zespołu. Zapraszamy do przeczytania wywiadu oraz obejrzenia wideo z wiadomością dla Polski! W duchu La Tomatiny, do której nawiązywał ich najnowszy teledysk, perkusista Nero zaprezentował swoją znajomość hiszpańskiego, a wokalista Gara opowiedział o tym jak to w muzyce język przestaje być barierą.
Miłej lektury i oglądania!

pre_1445705052__ampthumbmr

AMP: Proszę opowiedzcie nam o swoim najnowszym singlu „Happy Life”. Brzmi on nieco inaczej niż piosenki, które do tej pory nagrywało MERRY. Co jest tego powodem? Czy to nowy kierunek w twórczości zespołu?

GARA: W zeszłym roku wydaliśmy album „NOnsenSe MARkeT”, na którym szczerze mówiliśmy o tym, jak absurdalne są nasze czasy i jak bardzo jesteśmy z tego stanu rzeczy niezadowoleni. Potem zacząłem się zastanawiać, o czym teraz powinienem śpiewać i doszedłem do wniosku, że chcę śpiewać o tym, co stanowi szczęście dla mnie, bo przecież nawet jak coś się gdzieś na tym świecie wydarzy, to tak naprawdę mnie to nie dotyczy. Dla mnie ważni są ludzie, którzy są ze mną tu i teraz. Stwierdziłem, że koniecznie muszę to wykorzystać jako temat przewodni piosenki i w ten sposób powstał tekst. Może i jest to coś innego i nowego w muzyce, którą MERRY prezentowało do tej pory, ale tak naprawdę niezmiennie po prostu chcemy przekazać swoją wiadomość.

TETSU: Wydaliśmy album „NOnsenSe MARkeT”, a następnie singiel „Happy Life”, mieliśmy też trasę „Grateful Year 2015 2F” i ciekawe jest właśnie to, że jeszcze nie wiemy, w jakim kierunku pójdziemy z naszymi piosenkami, jak nas pokierują te doświadczenia.

NERO: MERRY = zespół, który wyrywa się ramom gatunków. Jesteśmy w stanie zagrać wszystko!!

AMP: Głównym motywem w promocji najnowszej piosenki są pomidory. Skąd taki pomysł? Proszę, opowiedzcie nam o teledysku oraz o walce na pomidory!

GARA: I członkowie zespołu i nasz staff spędzili naprawdę dużo czasu na dyskusjach na temat tego teledysku i w końcu udało nam się wspólnie wpaść na ten pomysł. Musiał się tam znaleźć motyw przewodni MERRY, niezadowolenie z absurdalności naszych czasów i bezustanne wspieranie tych, którzy są słabsi. Od tego zaczęliśmy, a w końcu zawiodło nas to do La Tomatiny. Kiedy zapoznaliśmy się z tym tematem bliżej, natrafiliśmy na różne teorie na jej temat, ale „Nawet jeśli pod koniec walki wszyscy są czerwoni od stóp do głów, nikt nie umarł”, stwierdziliśmy, że to przesłanie, ten niuans idealnie pasuje do myśli MERRY i w ten sposób zdecydowaliśmy się właśnie na walkę na pomidory.

NERO: Znaliśmy hiszpańskie święto La Tomatina. Jedną z teorii na temat jego powstania jest to, że chodzi o „walkę, która kończy się tym, że wszyscy są cali czerwoni, ale nie z powodu oddanych strzałów, a z powodu wesołej walki na pomidory”. Totalnie mnie to urzekło.

AMP: Tematem przewodnim drugiej piosenki z singla jest bezsenność. Proszę, opowiedzcie coś więcej o tej piosence. Co wy robicie, kiedy nie możecie zasnąć?

GARA: Tematem jest raczej „kłamca”.

TETSU: Kiedy nie mogę zasnąć, staram się o niczym nie myśleć, opróżnić głowę.

NERO: W takich chwilach postanawiam po prostu nie iść spać.

AMP: W piosenkach takich jak „NOnsenSe MARkeT” albo „Chiyoda-sen Democracy” pojawia się przekaz na temat polityki albo sytuacji społecznej. Czy są to rzeczywiste poglądy i opinie członków zespołu, czy może decydujecie się na takie teksty tylko dlatego, że pasują one do motywu przewodniego i konceptu zespołu?

GARA: To wiadomość, którą wysyłamy, zwracając się do społeczeństwa.

TETSU: W tekstach pojawiają się tematy, które każdego dnia krążą GARZE po głowie.

AMP: Wszystkie teksty piosenek napisane są przez wokalistę GARĘ, ale czy pozostali członkowie zespołu też biorą w jakiś sposób udział w ich powstawaniu? Na przykład wspólnie wymyślają motyw przewodni albo koncept tekstu i na tej podstawie GARA pisze potem teksty?

GARA: Ostatnimi czasy zależy nam na przekazaniu jak najsilniejszej wiadomości, dlatego najpierw powstają teksty, a potem melodia. Myślę, że dzięki temu, że najpierw piszę tekst do piosenki, pozostali członkowie zespołu mogą łatwiej zrozumieć, o czym chciałbym śpiewać i co chcę przekazać.

AMP: Porozmawiajmy teraz o trasie koncertowej – „Grateful Year 2015”. Występowaliście podczas niej z bardzo różnymi artystami, w jaki sposób decydowaliście o tym z kim zagrać?

GARA: Pierwszymi zespołami, z którymi się skontaktowaliśmy były te , które w jakiś sposób nas poruszyły, które podążały swoją własną ścieżką. Nie interesowały nas takie trywialne rzeczy jak gatunek muzyczny czy wygląd, po prostu zgromadziliśmy zespoły, które mogłyby poruszyć i zmotywować MERRY.

TETSU: Wybraliśmy zespoły, które szczerze uważaliśmy za naprawdę dobre.

NERO: Zespoły, o których od razu pomyśleliśmy.

AMP: Co ciekawego wydarzyło się podczas tej trasy?

GARA: Otworzył się przed nami całkiem nowy świat, ponieważ mogliśmy zagrać razem z zespołami, z którymi normalnie nie mielibyśmy okazji tego zrobić.

TETSU: Po raz pierwszy zagraliśmy na żywo piosenkę “Waltz” z wydanego w 2013 roku singla “ZERO”. Postanowiliśmy, że musimy ją koniecznie zagrać w piątkę. [Tetsu miał wypadek i aktualnie bardzo rzadko występuje na scenie z resztą zespołu. – przyp. AMP]

NERO: Wśród naszych fanów pojawiło się dużo więcej mężczyzn. Myślę również, że nasze fanki stały się jeszcze wspanialsze.

AMP: Gdybyście mieli zagrać światową trasę, z jakimi zachodnimi artystami chcielibyście wystąpić? Dlaczego akurat z nimi?

TETSU: Chciałbym zagrać z lokalnymi zespołami. W przypadku Polski, z OSLO KILL CITY.

NERO: Chciałbym zagrać z zespołami, które w moment zrobiły na mnie ogromne wrażenie!

AMP: Wystąpiliście już raz w Niemczech i Francji, czy planujecie kolejne koncerty w Europie?

GARA: W tym momencie nie mamy takich planów, ale jeżeli tylko ponownie mielibyśmy taką okazję, chciałbym się wybrać do Europy.

NERO: Teraz nie, ale chcielibyśmy tam pojechać i zaprezentować nasz album „NOnsenSe MARkeT”.

AMP: Z czym kojarzy się wam Polska? Co przychodzi wam do głowy, kiedy ktoś wspomina ten kraj?

GARA: Obóz koncentracyjny w Auschwitz.

TETSU: Myślę o Pierwszej i Drugiej Wojnie Światowej i nachodzą mnie myśli, że już nigdy nie powinno do czegoś takiego dojść. Dodatkowo przychodzi mi do głowy sceneria Warszawy.

NERO: Witold Lutosławski.

AMP: GARA słynie ze swojego bardzo osobliwego zachowania na scenie. Czy pozostałym członkom dalej zdarza się być zaskoczonymi jakimś jego zachowaniem, czy może wszystko zawsze ustalacie przed występem?

NERO: Wszystko robi pod wpływem impulsu.

AMP: Symbolem MERRY jest owca. A jak myślicie, jakie zwierzę najlepiej oddaje wasz charakter?

GARA: Królik.

TETSU: Bez wątpienia jestem żyrafą.

NERO: Kot.

AMP: Czy macie ostatnio jakieś nowe hobby?

TETSU: W dalszym ciągu trwa moja rehabilitacja, a więc ostatnio jest to chodzenie.

NERO: Granie w baseball i czytanie mang o baseballu.

AMP: Co planujecie po ukończeniu trasy „Grateful Year 2015”? Już niedługo będzie wasza 15 rocznica, czy macie jakieś specjalne plany z tej okazji?

GARA: 7 lutego 2016 roku odbędzie się wielki finał trasy w EX THEATER ROPPONGI! A potem mamy dalsze plany związane z uczynieniem naszej 15 rocznicy jak najwspanialszą.

TETSU: Tak jak przystało na MERRY, zrobimy coś zajebistego!

NERO: Nie mamy wyboru skoro to 15 rocznica – chciałbym, aby przez cały rok trwał nasz zadziwiający festiwal!

AMP: Gdybyście mieli przedstawić MERRY osobom, które jeszcze nie miały okazji usłyszeć waszej muzyki, które piosenki byście polecili?

GARA: „Japanese Modernist”.

TETSU: Chciałabym, aby posłuchali „NOnsenSe MARkeT”, „Chiyoda-sen Democracy” i „Happy Life” i żeby zapoznali się z tekstami tych piosenek.

NERO: „Chiyoda-sen Democracy”.

Za wywiad dziękujemy zespołowi oraz wytwórni muzycznej SunKrad, dodatkowo specjalne podziękowania dla Matthew Kitayamy.

Najnowsze informacje o MERRY:

▼ Najnowszy singiel „Happy Life” już w sprzedaży!
Można go zakupić w sklepie iTunes: https://itunes.apple.com/jp/album/happy-life-single/id1025709057

▼„NOnsenSe MARkeT 3F -Lamb Fest-“
Festiwal organizowany przez MERRY

5 listopada (czwartek) Shinagawa Stellar Ball
Wystąpią: MERRY / Kuroneko Chelsea / LIPHLICH / lynch. / MUCC / Su-xing-cyu

7 listopada (sobota) Kyoto KBS Hall
Wystąpią: MERRY / Back drop Cinderella / 88kasho junrei / HERO / vistlip / Kamen Joshi

▼Koncerty:

Countdown 2015-16
„NOnsenSe MARkeT -nemurenai hitsuji-”
31 grudnia (czwartek) Shinjuku LOFT

„NOnsenSe MARkeT FINAL -saishuukai-”
7 lutego 2016 (niedziela) EX THEATER ROPPONGI

Dodaj komentarz