girugamesh – biografia

W maju 2016 girugamesh już po raz drugi odwiedzi Polskę. Po udanym występie w Warszawie w 2014 roku, tym razem zespół wystąpi w Krakowie. Przyjrzyjmy się bliżej historii tego zespołu.

girugamesh - girugamesh Tour 2016 -chimera- in EUROPE - Artwork (1)

Nazwa girugamesh, stylizowana również na girugämesh, wzięła się od imienia postaci z serii gier „Final Fantasy”. Muzyka zespołu to ciężkie nu-metalowe brzmienie, chociaż obecnie w ich utworach pojawia się również dużo elektroniki.

Historia zespołu sięga 2003 roku, kiedy to dwójka szkolnych przyjaciół znających się od podstawówki, Shuu i Nii, założyła zespół. Występowali oni głównie w swoim liceum.

Grupa zaczęła grać w obecnym składzie w roku 2004, który jest oficjalnie uznawany za rok jej powstania. 24 marca tego właśnie roku odbył się pierwszy koncert zespołu w Motoyawata ROUTE14, podczas którego girugamesh zaprezentował swoje pierwsze demo, „Shisakugata enban”, wypuszczone w zaledwie 100 egzemplarzach.

Zespół przyciągnął uwagę wytwórni Gaina-Japan, z którą jeszcze tego samego roku podpisał kontrakt. Już pod skrzydłami tej wytwórni wydał swój pierwszy singiel „Kaisen sengen -kikaku kata enban-”. Krążek zajął miejsce w pierwszej dziesiątce notowania Oricon Indie, co było sporym osiągnięciem dla dopiero co początkującego zespołu. Pod koniec roku pojawił się kolejny singiel „Kuukyo no utsuwa -kyosaku gata enban-”.

Pierwszy wydany przez grupę mini album, „Goku -shohan gata enban-”, ukazał się w maju 2005 roku, a zespół zaprezentował na nim pięć utworów.

Spragnieni twórczości girugamesh fani we wrześniu 2006 roku w końcu doczekali się pierwszego albumu „13’s reborn”. Wtedy również pojawił się pierwszy w karierze zespołu teledysk – do piosenki „Owari to mirai”.

Popularność zespołu ciągle wzrastała, a więc w 2007 roku muzycy podpisali kontrakt z europejską wytwórnią Gan-Shin i wystąpili na festiwalu J-Rock Revolution w Los Angeles. Zagrali również w Europie. W tym samym roku ukazał się mini-album „Reason of crying”, a później drugi album, zatytułowany po prostu „girugamesh”.

W 2008 roku grupa odbyła trasę „Stupid Tour”, na którą złożyło się czterdzieści siedem koncertów, z czego aż sześć odbyło się w Europie. Tego samego roku zespół odwiedził Europę jeszcze raz i wystąpił na niemieckim festiwalu metalowym Wacken Open Air. Zawitał również ponownie do Ameryki. W listopadzie ukazał się trzeci album „MUSIC.” Wtedy zespół zaczął eksperymentować z elektroniką, co okazało się strzałem w dziesiątkę i zapewniło muzykom jeszcze większą popularność.

Od listopada 2008 do marca 2009 roku w ramach trasy „Crazy Tour” grupa zagrała koncerty we wszystkich 47 prefekturach Japonii.

W roku 2009 girugamesh wydał w niewielkich odstępach czasu trzy single: „ALIVE”, „BORDER” oraz „crying rain”, a w grudniu na półkach w sklepach ukazała się ich czwarta płyta „NOW”. Zespół wystąpił również na konwencie Sakura-Con w Seattle.

Po zakończeniu trasy koncertowej w 2010 roku, na której występował z nowym materiałem, czyli singlami „Inochi no ki” oraz „COLOR”, w 2011 girugamesh wypuścił kolejny album „GO”. W marcu rozpoczęła się światowa trasa „here we go!”. Podczas jej trwania w Japonii nastąpiło tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi, a więc po powrocie zespół zaangażował się w pomoc swojej ojczyźnie, między innymi poprzez wydanie charytatywnej piosenki „Pray”.

W 2011 zespół odwiedził USA i zagrał na konwencie Anime Boston, a w 2012 wydał dwa nowe single, „Zecchou BANG!!” oraz „Zan tetsu ken”. Po koncercie w Hibiya Open-Air w październiku 2012 o grupie na jakiś czas zrobiło się cicho, ale we wrześniu 2013 roku muzycy powrócili z singlem „INCOMPLETE”. Miesiąc później grupa wystąpiła na Hush!! Full Band Festival w Makau w Chinach oraz wydała kolejny album, „MONSTER”.

W maju i czerwcu 2014 roku członkowie grupy odbyli trasę po Europie, odwiedzając 8 krajów, w tym po raz pierwszy Polskę, i dając łącznie 13 koncertów. Rok 2014 był dziesiątym rokiem istnienia zespołu. Z tej okazji został wydany specjalny album „LIVE BEST”, na którym znalazły się najlepsze koncertowe utwory grupy. Jesienią ukazał się kolejny mini-album zespołu zatytułowany „gravitation”.

W lutym 2016 roku pojawił się najnowszy mini-album girugamesha, którego nazwa „chimera”, ma określać sam zespół, którego utwory są mieszanką różnych gatunków muzyki.

Popularność girugamesha nie słabnie, jego unikalne i pełne energii brzmienie zapewniło mu wiele fanów zarówno w rodzimej Japonii, jak i poza jej granicami. Z okazji wydania mini-albumu „chimera” zespół ponownie zawita do Europy i zagra między innymi w Krakowie. Patrząc na dotychczasowe osiągnięcia zespołu, na pewno będzie to niezapomniany koncert.

 

Skład zespołu:
Gitarzysta: Nii
Urodziny: 22.07.1984
Grupa krwi: A
Wzrost: 173cm
Waga: 53kg

Wokalista: Satoshi
Urodziny: 13.10.1984
Grupa krwi: 0
Wzrost: 168cm
Waga: 52kg

Perkusista: Яyo
Urodziny: 20.09.1986
Grupa krwi: A
Wzrost: 163cm
Waga: 50kg

Basista: ShuU
Urodziny: 26.12.1984
Grupa krwi: 0
Wzrost: 175cm
Waga: 62kg

2 thoughts on “girugamesh – biografia

  1. Megan Reply

    Wkradł się błąd, Ryo jest perkusistą, nie basistą 😉

    • AMP Post authorReply

      Bardzo dziękujemy za uważne czytanie naszego tekstu! Naprawiliśmy błąd 🙂

Dodaj komentarz