B.A.P – biografia

B.A.P to grupa stworzona przez TS Entertainment w 2011 roku, w skład której wchodzi sześciu utalentowanych młodzieńców: Bang Yong Guk (lider), Kim Himchan, Jung Daehyun, Yoo Youngjae, Moon Jongup oraz Zelo. Rozwinięcie skrótu, którym jest nazwa grupy, to BEST ABSOLUTE PERFECT, a odnosić się ma ona do determinacji grupy do zostania najlepszymi i absolutnie idealnymi.

Początki zespołu sięgają drugiej połowy roku 2011, kiedy to lider grupy Yong Guk po raz pierwszy pokazał się szerszej publiczności. Zadebiutował on singlem zatytułowanym „I Remember”, przy którym współpracował z członkiem zespołu BEAST, Yangiem Yoseobem. Drugim członkiem zespołu, którego zaprezentowano publiczności, był Himchan, który wystąpił jako MC w programie „The Show” emitowanym na kanale MTV Korea. Jako ostatni swoje umiejętności zaprezentował Zelo, który w duecie z Bang Yong Gukiem utworzył formację Bang & Zelo. Wydali oni wspólnie piosenkę zatytułowaną „Never Give Up”.

 

W roku 2012 cała grupa wzięła udział w reality show „Ta-Dah, It’s B.A.P”, emitowanym na antenie SBS MTV. W programie członkowie zespołu musieli wcielić się w rolę kosmitów, którzy przybyli z innej planety, by wspólnie pracować i zadebiutować jako B.A.P oraz by ocalić ich umierającą Planetę Mato.

W końcu, 25 stycznia 2012 roku, wydany został ich pierwszy singiel „Warrior”, który media opisywały jako pełen energii i charyzmy. Dzięki temu, że singiel sprzedał się aż w 10 000 kopiach w pierwszych dwóch dniach od wydania, już 3 lutego B.A.P pojawili się na 10 miejscu koreańskiej listy Billboard World Albums Chart.

W marcu 2012 roku B.A.P promował utwór „Secret Love”, a już miesiąc później, 16 kwietnia, wytwórnia TS Entertainment zapowiedziała, że zespół wyda kolejny singiel „Power” 27 kwietnia. Cały nakład (30 000 kopii) wyprzedał się w bardzo szybkim tempie.

Pierwszy mini album B.A.P zatytułowany „No Mercy” został wydany 19 lipca w formie cyfrowej, natomiast w formie fizycznej ukazał się 24 lipca. W sierpniu zespół wypuścił EP zatytułowany „Crash”.

Zespół nie zwalniał tempa i nie kazał fanom długo czekać na kolejne wydawnictwa – już 23 października wypuścił trzeci singiel – „Stop It”.

 

Rok 2013 przyniósł zespołowi wiele sukcesów. Już na początku roku, w lutym, B.A.P wydało swój drugi EP zatytułowany „One Shot”, który uplasował się na 1 miejscu listy Billboard’s World Albums. Lista ITunes odnotowała go wtedy jako najczęściej pobierany utwór hip-hopowy w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Nowej Zelandii.

W lipcu agencja TS Entertainment zapowiedziała powrót zespołu z nowym EP „Badman”, którego wydanie zaplanowano na 8 sierpnia. Wytwórnia zapowiedziała, że będzie on promowany aż trzema utworami: „Coffee Shop”, „Hurricane” i „Badman”.

Niedługo przed zapowiedzianym comebackiem, tj. w maju, zespół B.A.P podpisał kontrakt z japońską wytwórnią King Records. Kilka miesięcy później, dokładnie 13 września, na kanale YouTube umieszczony został teledysk do japońskiej wersji piosenki „Warrior”. Cały album wydano 9 października 2013. W tym samym roku został wypuszczony kolejny japoński singiel – „One Shot”, który został bardzo dobrze przyjęty przez media i fanów. Chwalono między innymi umiejętności członków zespołu, którymi wykazali się śpiewając i rapując w języku japońskim.

W połowie stycznia 2014 roku TS Entertainment potwierdziło plany dotyczące wydania pierwszego pełnego albumu „First Sensilillity”, na którym pojawić się miało 13 piosenek. Utworem promującym album zostało „1004 (Angel)”, a comeback zaplanowano na 3 lutego. Tuż po wydaniu, album pojawił się na liście Billboard World Album, co potwierdziło międzynarodową popularność zespołu. Nowe wydawnictwo B.A.P zostało docenione również w ich rodzimej Korei, podczas jego promocji grupa po raz pierwszy odniosła zwycięstwo w programie muzycznym Show Champion. „1004 (Angel)” zapewnił zespołowi jeszcze dwie wygrane.

 

W kwietniu zespół wydał kolejny japoński singiel „No Mercy”, który uplasował się na drugim miejscu Oricon Daily Singles Charts.

Dzięki sukcesowi, jaki przyniosła zespołowi piosenka „1004 (Angel)”, B.A.P wyruszyli w trasę „B.A.P Live On Earth 2014 Continent Tour”. Trasa składała się z 23 koncertów i objęła Stany Zjednoczone, Azję, Australię i Europę i trwała od 8 marca do 28 czerwca 2014. Podczas trasy zespół wydał specjalny singiel „B.A.P Unplugged 2014” jako prezent dla fanów.

11 sierpnia B.A.P wydali kolejny, czwarty już japoński singiel „Excuse Me”. Dwa miesiące później, 27 października, agencja TS Entertainment ogłosiła, że zespół będzie miał krótką przerwę, którą będzie mógł przeznaczyć na odpoczynek i naładowanie baterii.

Ku zaskoczeniu wszystkich, do mediów dotarła informacja o pozwie, jaki członkowie B.A.P wysunęli przeciwko TS Enterteinment. Sytuacja grupy wyglądała niepewnie, jednak członkowie powrócili do agencji w drugiej połowie 2015 roku.

Po niemal rocznej przerwie, zespół powrócił 16 listopada z mini albumem „Matrix”, który promowany był piosenką „Young, Wild & Free”. Ten utwór przyniósł zespołowi zwycięstwo podczas Music Bank.

Na początku roku 2016, 1 lutego, agencja TS Entertainment zapowiedziała comeback zespołu z kolejnym mini albumem, „Carnival”. Został on wydany 22 lutego i pokazał on zespół od zupełnie innej strony niż dotychczasowe wydawnictwa – utwory, które się na nim znalazły, miały całkowicie inny klimat.

Ruszyła już druga światowa trasa koncertowa zespołu zatytułowana „B.A.P Live on Earth 2016 World Tour”. Pośród wielu krajów, które grupa odwiedzi, znalazła się również Polska!

 

Dodaj komentarz